BMTC FUN WEEKEND 2021

DRAX SPORTS GROUND SELBY

No photo description available.

RESULTS OF THE FUN WEEKEND:

Racing:
1st Onyx Minnikin 2nd Sheldon Walker 3rd Vinnie Plant
Flyball:
1st Bert Cooper 2nd Diesel Jones 3rd Mr D Olbinson
Rally:
1st Grace Olbinson 2nd Tilda Thurlow 3rd Kita Thurlow 4th Otto Sharpe
Obedience:
Novice: 1st Tilda Thurlow 2nd Blue Wicker 3rd Ziggy Hart
Open: 1st Tilda Thurlow 2nd Briar Walker 3rd Pixie Walker
Game 1:
1st Kaz & Roxy 2nd Darren & Bruce 3rd Paul & Ruby
Game 2:
1st Chris & Phoebe 2nd Tom & Belle 3rd Mike & DJ
Fancy Dress:
1st Violet & Zircon (Cowgirl and her Rodeo pony) 2nd Paul & Ruby (Batman and Robin) 3rd Ruth and Amber (All dressed up and no place to go)
We have a couple of rosettes that were not collected so if you recognise yourself please make yourself known to Ann Harrison and she will get them to you!

BMTC Open show 18th July

Judge Mrs Jane Goodwin (Holtaire).

Best Dog – Barlow’s Talanors Time For Magic
Reserve Best Dog – Plant’s Plantocracy Bold Bruce
Best Veteran Dog – Cawley’s Victor James Montague
Best Bitch – Saxton’s CH Rattustrap Bitter’n Twisted (AI) AnCH
Reserve Best Bitch – Knight’s CH Talanors Typically Special
Best Puppy Bitch – Knight’s Talanors Destiny Angel
Best Veteran Bitch – Saxton’s CH/Ir CH Rattustrap Imperial Red JW

May be an image of 3 people, people standing, dog and outdoors

 

Class 1: Veteran Dog
1st – Cawley’s Victor James Montague
2nd – Goodman’s Joemario Moonlit Shadow
Class 5: Beginner’s Dog
1st – Minnikin’s Rattustrap Sound Wave
Class 6: Post Graduate Dog
1st – Plant’s Plantocracy Bold Bruce
2nd – Knight’s Talanors Typically Elite
3rd – Goodman’s Joemario Moonlit Shadow
Class 7: Limit Dog
1st – Holmes’ Egloshayle Black Dylan
2nd – Usher’s Digelsa Dark Sensation
Class 8: Open Dog
1st – Barlow’s Talanors Time For Magic
2nd – Spain’s CH Talanors Diamond Tornado
3rd – Straughan’s Talanors In For A Treat
Class 9: Veteran Bitch
1st – CH/Ir CH Rattustrap Imperial Red JW
2nd – Thurlow’s Erkenwyne Lady Guinevere JW ShCM
3rd – Boot’s Thombowor Princess Phoebe for Harliboo
Class 10: Minor Puppy Bitch
1st – Knight’s Talanors Destiny Angel
Class 11: Puppy Bitch
1st – Bennett’s Eaglespur Full of Charm
Class 12: Junior Bitch
1st – Walker’s Sizlin Hey Good Lookin
2nd – Forshaw’s Jandor Moonlight Melody
3rd – Bennett’s Eaglespur Full of Charm
Res – Watkin’s Ruffagga Bewitching Girl
Class 13: Beginners Bitch
1st – Bennett’s Eaglespur Full of Charm
2nd – Watkin’s Ruffagga Bewitching Girl
3rd – Minnikin’s Rattustrap Tantalum
Class 14: Post Graduate Bitch
1st – Walker’s Sizlin Hey Good Lookin
2nd – Plant’s Plantocracy Hermione at Ruffagga
3rd – Greenway & Parry’s Erkenwyne Miss Celyn
Res – Spain’s Pinkadees Golden Money
Class 15: Limit Bitch
1st – Heller’s Marlablue Mcqueen of Floreydown
2nd – O’Boyle’s Ruffagga for Annoria
Class 16: Open Bitch
1st – CH Rattustrap Bitter’n Twisted (AI) AnCH
2nd – Knight’s CH Talanors Typically Special
3rd – Church, Saxton, Dale’s Rattustrap Fade To Black (AI)
Res – Walker’s CH Talanors Treat Me Good at Sizlin ShCM
VHC – Barlow’s Nightfury Bold Venture JW

KC Good Citizen silver award

May be an image of 4 people, including Judy Thurlow, people standing, dog and outdoors
Judged by Debra Adderley.
Christy Staughan and Poppy, Lesley Olbinson and Grace and Judy Thurlow and Tilda

KC Good Citizen bronze award

May be an image of 2 people, people standing and outdoors

 

 

 

 

 

 

 

Simon Brasher and Emma

 

Comments are closed.